Strugarka czterostronna – 5 podstawowych cech na jakie trzeba zwrócić uwagę

Strugarka czterostronna to specjalistyczna maszyna stolarska, przed wyborem której nie stajemy każdego dnia. Stąd tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zakupu. Stolarze często zastanawiają się jaką maszynę wybrać do drewna mokrego, a jaką do suchego? Kluczową decyzją jest również wybór pomiędzy maszyną nową, a używaną. Jako, że strugarka czterostronna to urządzenie stosunkowo kosztowne, w podjęciu decyzji najważniejszym aspektem jest rzecz jasna stosunek ceny do oferowanej jakości. 

Proces obórki drewna na poszczególnych etapach pracy z surowcem jest zdecydowanie czasochłonny, zwłaszcza jeśli pracujemy na kilku osobnych maszynach, jak frezarki, strugarki, grubościówki czy wyrówniarki. Aby go przyśpieszyć, a kilka maszyn zamienić na jedną – uniwersalną i wielozadaniową, warto zainwestować właśnie w strugarkę czterostronną. Dzięki tej maszynie wykonasz za świetną precyzją kilka czynności na raz podczas jednego cyklu obróbczego. 


Do czego służy strugarka czterostronna? 


Strugarka czterostronna łączy w sobie kilka funkcji i urządzeń. Nadaje drewnu określoną grubość ścinając materiał od góry (grubościówka), obrabia materiał po bokach (frezarka), wyrównuje materiał od dołu – wyrówniarka. Obróbka materiału jednocześnie z czterech stron, a do tego, dzięki zastosowaniu w wielu urządzeniach wrzecion uniwersalnych, nadawanie drewnu niemal dowolnego kształtu dzięki profilowaniu. Tego typu wrzeciona 360 stopni znajdują się miedzy innymi na wyposażeniu strugarek czterostronnych niemieckiego producenta maszyn stolarskich Winter Holztechnik. 


Czym jeszcze wyróżnia się dobra strugarka czterostronna?


Wysoka moc silników 


Wybierz strugarkę z wysoką mocą silników, dzięki temu jednocześnie posłuży ona do obrabiania drewna suchego, materiałów drewnopochodnych, ale i poradzi sobie z drewnem mokrym. Każde z wrzecion powinno być napędzane osobnym silnikiem w tym wrzeciono 360 st. Niweluje to drgania maszyny oraz wpływa na precyzję pracy. Sprawdź moc całkowitą maszyny, ale również moc silnika posuwu oraz silnika ustawiania wysokości. 


Regulacja szerokości i wysokości


Duży zakres ustawiania szerokości i wysokości pracy to duże możliwości obróbki rożnej wielkości materiału. To kluczowy aspekt w produkcji np. mebli czy użytkowych produktów drewnianych. Dobra strugarka czterostronna o szerokim zakresie pracy ma możliwości regulacji od kilku do kilkuset milimetrów. Regulacja powinna obejmować również prędkość posuwu. 


Komponenty elektryczne 


Przez zakupem warto sprawdzić z jakich elektrycznych komponentów, jak zasilacze, wyświetlacze, monitory, procesory, panele sterowania, itd. korzysta dany producent. Powinny być to znane i sprawdzone marki jak na przykład Simens. 


Stół roboczy 


Konstrukcja stołu roboczego powinna gwarantować bezpieczną i precyzyjną pracę. Duże, wytrzymałe i ciężkie konstrukcje, musza być dodatkowo wzmocnione, aby zwiększyć ich odporność na zużycie w trakcie intensywnego użytkowania. Wierz stołu powinien być pokryty chromowaną warstwą, dodatkowo wypolerowaną, w celu zmniejszenia tarcia podczas posuwu materiału. 


Gwarancja i serwis


Na koniec, warto wybrać nową strugarkę czterostronną, która jest objęta jak najdłuższą gwarancją producenta. Dzięki temu zapewniamy sobie bezpieczeństwo i ciągłość pracy podczas możliwych awarii lub uszkodzeń. Na polskim rynku jedną z najdłuższych gwarancji na nowe maszyny, a co za tym idzie serwis gwarancyjny, oferuje marka Winter Holztechnik. 


Nie wiesz jaka strugarka czterostronna będzie najlepsza dla Twojego zakładu stolarskiego? Porozmawiajmy! 


Zobacz serwis Strugarki Czterostronne.