Profesjonalne wyposażenie stolarni – z jakimi maszynami stolarskimi pracuje się na co dzień

Polska branża stolarska, w szczególności przemysł meblowy czy produkcja podłóg, stoją na bardzo wysokim, światowym poziomie. Wiele polskich produktów drewnianych cieszy się ogromną popularnością i zaufaniem wśród klientów w całej Europie. Ty również zastanawiasz się nad rozpoczęciem pracy w branży stolarskiej lub rozbudowujesz wyposażenie własnej firmy? Wybór właściwych maszyn stolarskich jest kluczowy względem powodzenia każdego nowego lub rozwijającego się biznesu oraz jakości oferowanych produktów. 


W zależności od wybranego profilu firmy możemy wymienić pewne podstawowe maszyny stolarskie, niezbędne w każdej codziennej pracy z obróbką drewna. Zaliczymy do nich piły (formatowe, poprzeczne, taśmowe), strugarki, szlifierki, frezarki czy grubościówki. W wielu zakładach stolarskich przydadzą się również bardziej „nietypowe” urządzenia jak piły do lameli, okleiniarki, lasery CNC czy nakładarki kleju. 


To co w pierwszej kolejności należy wykonać przy zakładaniu zakładu stolarskiego to rachunek kosztów wyposażenia stolarni, kosztów eksploatacji maszyn, przeglądów, serwisów i konserwacji oraz zużycia energii elektrycznej. Pierwszym podstawowym pytaniem i decyzją jest, czy wybrać maszyny używane czy zainwestować w nowe? Warto przemyśleć, na czym w czasie można zaoszczędzić, jak np. wieloletnia gwarancja i serwis gwarancyjny producenta, kompaktowe i wielofunkcyjne konstrukcje, które wykonają kilka czynności w ramach jednego cyklu obróbczego. Do tego elastyczne możliwości regulacji pracy maszyny, m.in. obrotu noży i prędkość posuwu lub szerokości i wysokości obróbki. Wybierając kilka maszyn stolarskich u jednego producenta, można również liczyć na kompatybilność urządzeń, części zamiennych oraz narzędzi do czyszczenia i konserwacji. 


Najpopularniejsze maszyny stolarskie 


Wybór maszyn zależy od tego czy zakład stolarski będzie mocno ukierunkowany na produkcję jednego wyrobu czy też będzie prowadził obróbkę ogólną. Do ukierunkowanych zakładów możemy zaliczyć producentów desek, podłóg, lameli czy boazerii. Do ogólnych, wielozadaniowych firm zaliczamy producentów mebli, rzemiosła artystycznego, dekoracji drewnianych czy firmy budujące domy i domki drewniane. 


Podstawowe maszyny w firmach stolarskich to: Rozsądnym wyborem może być również postawienie na maszynę łączącą kilka funkcji w jednej, jak choćby strugarko-wyrówniarka, frezarko-czopiarka, wyrówniarko-grubościówka, pilarko-frezarka czy maszyna kombinowana. 


Na rynku znajdziemy wielu producentów maszyn stolarskich, którzy prześcigają się w autorskich rozwiązaniach, nowościach technologicznych oraz promocjach. Warto postawić na producenta maszyn certyfikowanych, pod względem bezpieczeństwa pracy oraz solidności i wytrzymałości urządzeń. Mowa tutaj o certyfikatach takich jak choćby TÜV Rheinland czy CE. Wybierz producenta z solidnym i szybkim serwisem gwarancyjnym oraz pogwarancyjnym, a także z jak najdłuższą gwarancją przy zakupie nowych urządzeń. Postaw na maszyny najnowocześniejsze, z udogodnieniami w pracy - automatyzacją i komputeryzacją ustawiania parametrów obróbki. Wiele marek oferuje również bezpłatne doradztwo i konsultacje ze specjalistami technicznymi w zakresie doboru i personalizacji nowych maszyn stolarskich. Nie wiesz jak najlepiej dobrać maszynę do specyfiki Twojej firmy? Porozmawiaj z naszym działem doradców. 


Dom Seniora Polska