Czy frezarka do drewna przyda się w twoim warsztacie stolarskim?

Data dodania: 18.12.2018


Czy wiedziałeś o tym, że takie narzędzie, jak frezarka górnowrzecionowa ma zastosowanie głównie w zakładach stolarskich, zajmujących się obróbką drewna? To właśnie te narzędzia sprawiają, że mamy możliwość wykonania fantazyjnych ornamentów, wykończenia mebli domowych, a także ogrodowych. Jeżeli ktoś posiada większe doświadczenie w obróbce, może naprawdę stworzyć cuda z drewna lub nawet prawdziwe rzeźby. Frezarka do drewna jest jednak narzędziem nie tylko dla profesjonalnych stolarzy, ale także dla amatorów stolarstwa. Frezarki górnowrzecionowe dzięki zastosowaniu w nich różnego rodzaju prowadnic, szablonów oraz wyprofilowanych frezów przyczyniły się do niemal całkowitego wyparcia narzędzi ręcznych, czyli dłuta oraz noża. To właśnie dzięki frezarce możemy uzyskiwać różnego rodzaju formy i kształty. Do jakich prac najczęściej wykorzystuje się frezarkę? Zazwyczaj używa się jej do dekoracyjnej obróbki drewna lub powierzchni płaskich płyt. Jeżeli planujesz wykonywać prace dekoratorskie – frezarka jest dla ciebie idealnym narzędziem. Podstawową wadą tego typu narzędzi jest niska wydajność obróbki w przypadku seryjnych produkcji takich elementów, jak ozdobne listwy. Warto wiedzieć również o tym, że przy tego typu narzędziach obróbka drewna o dużych rozmiarach może stwarzać problemy.

WINTER frezarka do kołków CF-100A2WINTER frezarka do kołków CF-100A2

Czy obróbka drewna za pomocą takiego narzędzia, jak frezarka jest skomplikowana? Na pewno to zajęcie wymaga wprawy i praktyki przy operowaniu narzędziem. Doświadczenie możemy zdobywać poprzez frezowanie nieskomplikowanych kształtów, np. podczas dekoracyjnego formowania krawędzi, żłobkowania lub zaokrąglania krawędzi. Zanim zaczniesz pracę powinieneś zamontować w uchwycie wrzeciona odpowiedni rodzaj frezu. Pamiętaj też, że zawsze długość elementu skrawającego nie powinna przewyższać grubości obrabianego materiału. Wycinanie podłużnych zagłębień jest dużo bardziej skomplikowanym procesem – wymagany jest w tym przypadku frez posiadający ostrza czołowe oraz boczne. Najpierw powinieneś wgłębić frez w materiale. A następnie bocznie przemieszczać go – identycznie jak podczas obrabiania krawędzi. Producent narzędzi do obróbki drewna Winter Poland podpowiada, że wykonując tego typu pracę, należy wybrać frezarkę, która naprawdę przyda nam się w jej trakcie. Podczas wyboru takiego narzędzia, jak frezarka do drewna zastawów się do czego będzie ona wykorzystywana. Postaw na model uniwersalny, który następnie możesz wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, takie jak szablony, prowadnice i inne.

Projektowanie schodów

Czy frezarka do drewna przyda się w twoim warsztacie stolarskim?Czy frezarka do drewna przyda się w twoim warsztacie stolarskim?

Producent schodów

Maszyny do obróbki drewna